5 незалежних маркетингових агентств України з унікальним підходом в роботі

Banda: максимальна прозорість

Агентство banda заснували у 2011 році Павло Вржещ, Єгор Петров і Ярослав Сердюк. Всі троє були вихідцями з українського офісу рекламного агентства Leo Burnett. Зараз banda, мабуть, найтитулованіше агентство України. На початку червня агентство отримало міжнародну нагороду Effie як найкраще незалежне креативне агентство у світі. У минулому році — три нагороди на Epica Awards, шість Red Dot Awards, за рік до цього ще шість Red Dot Awards, в 2017-му — Бронзового Каннського Лева за дизайн «Євробачення» та ін.

Banda працювала над рекламними кампаніями великих бізнес-структур: OLX, Goodwine, Comfy, PariMatch. Відомо також просування агентством великих державних проектів, таких як Ukraine Now і «Євробачення», яке проходило в Києві. Також Banda займалася ребрендингом НАМУ і кампанією на підтримку виставки «Я + GOD = А» львівського художника Мирослава Ягоди, яка зібрала рекордну для музею аудиторію.

Зараз banda виглядає як агентство мрії: шлейф з нагород, престижні клієнти, величезний дизайнерський офіс на Воздвиженці з басейном, баром і терасою. Але так було не завжди. У своїй доповіді на iForum 2019 Павло Вржещ розповідав, що спочатку засновники не надто розуміли, як керувати агентством, і скористалися тактикою «вирощування печериць». «Щоб печериці добре росли, їх потрібно від усього закривати і тримати у темряві», — так пояснював Вржещ той факт, що на перших порах менеджмент всіляко замовчував будь-які невдачі і не розповідав про стан справ у команді.

Згодом banda виробила власну методологію роботи, яка тримається на базовому принципі максимальної прозорості. Агентство відкрило всі дані й цифри для своїх співробітників: від вартостей контрактів до розміру зарплат кожного. «Ми боялися, що люди порахують середню зарплату в агентстві і подумають, що їм не доплачують. Але в підсумку все закінчилося добре. Співробітники бачать свій внесок. Вони зрозуміли, яким чином швидкість закриття окремого проекту впливає на прибутковість всього агентства. Тепер всі знають, що 2-4 незакритих проекта в рік зменшують прибуток на 30%. Без цифр це складно зрозуміти», — розповідає Вржещ.

Крім того, banda постійно експериментує, при цьому не особливо озираючись на загальноприйняті практики. Влітку минулого року агентство запустило місяць шаленого найму і вирішило працевлаштувати у себе відразу 70 людей. Також топ-менеджери агентства поїхали в banda tour по містах України з метою прочитати кілька лекцій і прозондувати територію на предмет нових талантів. Однак економічний спад, викликаний спалахом коронавируса, не пройшов повз Banda. Засновникам довелося внести близько 7 млн ​​грн персональних коштів для стабілізації агентства, а більшості співробітників довелося скоротити зарплатню на 5% - 40%.

#ODDEE Agency — агентство проти правил

ODDEE Agency заснували Іван Базар і Аліна Циганок у 2014 році. Паралельно вже більше 10-ти років вони займаються організацією концертів і турів переважно реп-виконавців. У 2018 році #ODDEE отримали свою першу Effie Awards за сміливий проект Pit Bull Battle, а в 2019 — за Pit Bull Fight. Але головна сила цього агентства не в кількості премій.

ODDEE намагаються працювати проти прийнятих в українському маркетингу правил і не бояться про це говорити. Більшість співробітників до цього не працювали в рекламі. І це не збіг, а свідомий курс. «Агентства" вигадують "контент, який може виглядати круто і формально дуже якісно, ​​але в 9-ти випадках з 10-ти він не стає близький аудиторії. Наша мета — бути сполучною ланкою між талантами і клієнтами, об'єднати їх в один суцільний цикл», — говорить засновник Іван Базар.

Серед клієнтів агентства ГК «Нові продукти» (Pit Bull, Revo, Apps, Shake, NonStop), Bayadera Group, ТМ «Бащинський», Snack Production (Flint, Chipsters) та інші. #ODDEE мають специфічні критерії відбору в команду: віддають перевагу студентам і шанувальникам музики.

Карантин привів до того, що всі концерти, якими продовжує займатися команда агентства, довелося поставити на паузу і чекати подальших вказівок від влади. Але це дало поштовх розвивати інші сервіси. Наприклад, агентство причетне до просування платформи artist.gives, працює над другим сезоном боїв Pit Bull Fight і планує нові проекти.

ISD Group — технологічний креатив

«Зустрічався з дівчиною, жили окремо, з батьками, а хотілося бачитися частіше», — жартував Віктор Шкурба, розповідаючи про причини запуску агентства ISD Group. Воно з'явилося в 2003 році. Співзасновниками стали вищезгадана дівчина, одногрупник Шкурба і ще один їхній друг. Позичили $2000 у батьків, зняли простенький офіс, перетягнули туди домашні комп'ютери, а вже в 2011 році знімали промо-ролики в Голлівуді.

У минулому році проект AI Versus, створений за участю ISD Group, отримав Бронзового Лева на фестивалі Cannes Lions, дерев'яного олівця D&AD і 2 срібних олівця The One Show 2020.

Серед клієнтів ISD Group такі бренди: Phillips, Nivea, «Моршинська», Merezha, Procter & Gamble. Ще у 2008 році команда ISD Group зважилася на сміливий промо-проект для бренду Discreet і зібрала на сайті близько 240 000 унікальних відвідувачів, що було неабияким результатом на ті часи.

Нейролінгвістична система AI Versus — пік технологічного креативу агентства на цей момент. Не менш помітним можна назвати і проект «Голос води» для «Моршинської». Проект об'єднав у собі нестандартний підхід до написання музики, участь топових українських артистів і навіть нагороду за кращу колаборацію.

Fedoriv — особистий бренд і кооператив

Андрій Федорів запустив власну рекламну агенцію в 2010 році. До цього він був топ-менеджером великих компаній Adell Saatchi & Saatchi, Bates Ukraine, Video International Ukraine, United Communications Group і отримав премію «Слід у рекламі» в 2007 році. Але запуск власного агентства складно було назвати райдужним. У свій стартап Андрій заходив зі шлейфом боргів загальною сумою на $600 тисяч.

Наразі Fedoriv — одне з найвідоміших незалежних агентств України. Серед клієнтів ROZETKA, «Моршинська», Ощадбанк, «Укрнафта», Multiplex і навіть Держприкордонслужба. З нагородами теж все добре — у 2019 розділили Epica Awards з banda, а також отримали Red Dot Award, золото українського Effie Awards у 2018.

Агентство почало швидко зростати разом з ринком. У 2012-му Федорів очолив Всеукраїнську рекламну коаліцію і керував до 2016 року. У 2014 році запустився простір Fedoriv Hub в центрі Києва. Простір став майданчиком для найрізноманітніших заходів: від внутрішньогалузевих до TEDx Kyiv. У 2017 Федорів запустив власний влог на YouTube і платні курси з маркетингу в рамках проекту «Суперлюди». Паралельно з розвитком бренду Fedoriv як агентства, весь цей час розвивався особистий бренд Андрія Федоріва.

Важлива особливість підходу Андрія Федоріва в тому, що він прагне до кооперації та підтримки невеликих агентств. У 2018 спільно з топ-менеджерами інших агентств Федорів заявив про запуск системи підтримки невеликих агентств і про вельми хитке положення мережевих лідерів ринку. В 2019 це вилилося в розділення бізнесу на Fedoriv Agency і Fedoriv Group. 49% своїх акцій засновник пообіцяв розділити між ключовими співробітниками протягом трьох років. Fedoriv Agency продовжить початковий курс і залишиться маркетинговим агентством, в той час як Fedoriv Group — інвестиційна компанія, яка буде підтримувати нові агентства. Їх перший великий проект — Kooperativ.

Kooperativ — це великий коворкінг в районі Лук'янівки, який будується за принципом створення ком'юніті. Його Федорів запустив спільно з Василем Гроголем, засновником BURSA, і підприємцем Едвардом Мейером. Карантин не оминув Fedoriv стороною, але й тут Андрій знайшов спосіб прокачати свій бренд і опублікував до того платний курс «Папа Бренда» онлайн.

Brain Tank — C-Suite агентство

Агентство маркетингових комунікацій Brain Tank з'явилося відносно недавно, у 2019 році. Але насправді його історія тягнеться з 2004 через рекламне агентство Royal Advertising, яке увійшло в нову структуру. Засновники Євген Миронюк і Андрій Франчук нечасті гості в публікаціях українських медіа. Проте портфоліо проектів вражає: Gulliver, Bud Development, Novus, Leroy Merlin, Intersport і багато інших.

Головна особливість Brain Tank — їх нестандартний підхід до роботи. Це єдине в своєму роді C-Suite агентство в Україні. Особливість цього підходу в точковому вирішенні дуже вузькопрофільних і високорівневих проблем, допомогти з якими можуть одиниці фахівців у світі. Тобто, для вирішення конкретних завдань Brain Tank запрошує топових позаштатних професіоналів.

Одним з експертів агентства є колишній президент України і глава Нацбанку Віктор Ющенко, якого Brain Tank залучає для вирішення особливо складних завдань в банківському секторі. Ще одна експерт — Соня Соутус, колишня віце-президент Coca-Cola в Північній Америці і керівниця програм державного утворення USAID.

Зараз Brain Tank запустив власний Telegram-канал, в якому ділиться лайфхаками з маркетингу і небанальним підходом у рекламі. Карантин тільки додав агентству роботи. Миронюк і Франчук не побачили великої проблеми в кризі і, навпаки, почали обдзвонювати існуючих і потенційних клієнтів з ідеями, як їх врятувати під час катастрофи. І це спрацювало.