Маркетингові дослідження: сучасні тенденції

  • Дата
  • Категорії
    тренди

Керуючий партнер зі стратегії агентства Brain Tank, Євгеній Миронюк, поділився цікавими інсайтами про користь і тренди маркетингових досліджень для бізнесу.

По-перше, дозволимо собі зануритися в предметну область маркетингових досліджень, яка, зусиллями доктора Артура Чарльза Нільсена, в цей момент долає свій перший столітній рубіж.

По суті, маркетингові дослідження — це діагностика бізнесу, як пацієнта, всіма доступними статистичними засобами вимірювання. Але, на відміну від медицини, маркетинг ще знаходиться в парадигмі некласичної наукової раціональності і шукає форми вимірів, які підвищують ймовірність класифікації «захворювань», пережитих бізнесом.

На даний момент, маркетингові «аналізи» здають на виявлення двох «мікробів»:

• мікроб «а що там у конкурентів?»;

• і мікроб «а як там покупець?».

Все помітніше в масштабах континентального бізнесу мікроб «наслідки від впливу продуктів на групи покупців в часі», але за цим ще тільки майбутнє.

Що ж стосується предметних питань, то відповіді на них, нехай не введуть спільноту в оману своєю прямотою, бо вони лише демонструють суб'єктивне розуміння області, яке експлуатується в агентстві Brain Tank.

  1. Які тенденції розвитку маркетингових досліджень в даний момент в світі і в Україні Ви вважаєте найбільш значущими?

Слід зазначити, що Україна в методологічному базисі статистичних наук ніколи не «випадала» з авангарду, в першу чергу, завдяки потужній академічній школі. І в питаннях методів досліджень, наші фахівці фантазією і горизонтом мислення не обділені. Інша справа — в засобах. Зважаючи на ряд об'єктивних обставин, багато з потенційно ефективних методологій не знаходять реалізації, через відсутність можливості їх окупити на практиці. Але, якщо говорити про тенденції, то найбільшу вигоду сьогодні обіцяють прогностичні моделі, які оперують з великими даними про поведінку потенційних споживачів, агрегує не тільки з їх діджитал-побуту, а й зі смарт-речей, з якими вони взаємодіють.

  1. Як, на Вашу думку, трансформуються ролі Замовника і Виконавця в сучасних маркетингових дослідженнях?

Як і в медицині, без бажання «хворого» одужати, зазвичай, ефективність будь-яких заходів зводитися до мінімуму. Так і в дослідженнях, Замовник не може бути осторонь від цікавого йому ринку і / або споживача, оскільки у нього практично завжди є чим уточнити параметри дослідження.

  1. Як відомо, сучасні технології маркетингових досліджень припускають використання цілого арсеналу інструментів. Як Ви вважаєте, які з цих інструментів найбільш заслуговують уваги маркетологів?

Починаючи ще з учорашнього дня, маркетинг просто не може не дивитися у напрямку мереж, що навчаються біхевеористикою потенційних споживачів, які будуть здатні в короткому майбутньому моделювати їх поведінку щодо досліджуваних брендів.

  1. Як Ви оцінюєте перспективи проведення маркетингових досліджень за допомогою інтернет-технологій? Які ще інновації будуть, на Вашу думку, визначати майбутнє маркетингових досліджень?

Як вже зазначалося раніше, інтернет стає настільки об'ємним, що його проникнення не обмежується відвідуванням веб-вузлів і безпосередньою взаємодією з контентом. У мережі з'являється все більше чуйних розумних речей, які при правильному зборі і агрегації даних, розкажуть про цільову групу більше, ніж колись всемогутні співробітники внутрішніх органів.

  1. Могли б Ви навести приклад саме ефективного застосування результатів маркетингових досліджень в Україні і за кордоном? Або, навпаки, яких маркетингових провалів можна було б уникнути, якби маркетингові дослідження були проведені професійно?

Як би не хотілося «зливати» питання, але найбільш «смачні» приклади стосуються міжнародних брендів, за якими великий масив дослідних даних. І саме їх розголошення обіцяє великими неприємностями для агентства. Тому, постараємося обмежитися місткою рекомендацією, яка набирає сьогодні популярності на старті досліджень: не варто запитувати людей про те, що вони люблять, слід спершу синхронізувати з ними словник, який і стане відправною точкою для майбутніх прогнозів висновків за результатами дослідження.